Çelik-İş(Vakıf) Haberleri
________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

OYAK-İSDEMİR A.Ş; ÇELİK-İŞ SEND. ve VAKFA ÇAĞRIMIZ
________________________________________________________________________________________________________________________
 

ÖN AÇIKLAMA :

Aşağıda Derneğimizce muhataplara 2  ad. çağrı bulunmaktadır.Bu çağrımıza en kısa sürede cevap bekliyoruz. İlgililer cevap vermez ise bu beyanları kabul etmiş olacaktır.         Bayram ÖZARSLAN-İsdemir Dernek Başkanı.  19.12.2012

======================

 

1. ÇAĞRI :   Sn.Vakıf Yöneticlerinin daha inandırıcı olmaları içindir.

      KPMG Bağımsız kuruluşun hazırladığı ve vakfınızın 14.12.2012 tarihinde internet Web.sitesinde yayınladığı DUYURU'da KPMG Raporuna göre her bir hisse(1.TL ) lotunun 3.TL'ye tekabül ettiği belirtilmiştir. Başta Derneğimiz olmak üzere bir çok hissedar bu  rakama inanmamaktadır. İnandırıcı olmak için Bu RAPOR'un (Tümü olmaz ise SONUÇ Bölümü) Vakıf WEB.İnternet sayfasında KPMG RAPOR düzenleyicilerin ad-soyad ve imzalarıyla  yayınlanmasını istiyor ve bekliyoruz. Bu yayınlanmaz ise Bu rakama hiçbir Hissedarın inanmaması gerekir. 

  İsdemir Dernek Başkanı.                    

 

2.ÇAĞRI : Sn. ÇELİK-İŞ  SENDİKASI  ve İSDEMİR A.Şn 'nin AÇIKLAMA Yapması temennisiyle.

                    İskenderun OLAY Gazetesinde yayınlanan İSDEMİR'de İNTİHAR Haberi üzerine Dernek Başkanı olarak yaptığım açıklamam ve Bu Haberin  tamamı aşağıda sunulmaktadır. 

================

Değerli İsdemir çalışan ve emeklileri; İSDEMİR ÇALIŞAN ve EMEKLİLER DERNEĞİ olarak, Olay gazetesinde belirtilen aşağıdaki  intihar ve diğer yorum tarzındaki haberlerle ilgili;

İSDEMİR.A.Ş ve Çelik-İş Sendikasından acilen Açıklama-Yalanlama-Tekzip bekliyoruz.

Aksi takdirde en kısa süre içerisinde Derneğimizce DOĞUŞ (İsmail Akçakmak) KAPISI önünde KİTLESEL katılımla bu konuda BASIN açıklaması yapılacaktır.

İş bu Gazete haberi doğruysa, Haberde belirtilen ve iş den çıkartılan mağdur güvenlikçi kardeşlerimizin  gecikmeden İsdemir Derneğimize/İskenderun  gelmeleri veya 0 505 390 8010 TLF. No ile irtibat kurmalarını istiyoruz.

İş Bu Haberi Tüm isdemirlilerin okuması, paylaşması ve sağlıklı-teferruatlı bilgi sahibi olanların mutlaka  yorumla katılması temennisiyle.

============================

OLAY GAZETESİNDEKİ HABERİN METNİ

İSDEMİR'DE İNTİHAR

İskenderun Demir Çelik Fabrikaları, yaşanan intihar olayı ile sarsıldı.                                                    idialara göre, İskenderun Demir Çelik Fabrikalarında yaşanan işçi çıkartmalarından sonra, çalışanlar arasından müthiş bir moral bozukluğu yaşanmaya başlandı. Bunların yanı sıra İSDEMİR'de çalışan güvenlik elemanlarını taşeronlaştırma süreci ve bu süreci kabul etmeyen güvenlik elemanların işten çıkartılması bir kez daha moralleri alt üst etti.
Yaşanan bu olumsuzluklar karşısında, Türkiye'de faaliyet gösteren bir basın yayın organının Güvenlik görevlisi Türker Baytar adına yaptığı ve kamuoyuna duyurduğu bir haber fitili ateşledi.

İddialara göre söz konusu haberde şu görüşlere yer verildi:

Taşeronlaştırma girişimini kabul etmedikleri ve sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 170 güvenlik personelinin işine son verildi.

OYAK'ın İskenderun'daki İSDEMİR fabrikasında bu defa da grup bünyesinde oluşturulan taşeron firmaya geçmeyi kabul etmedikleri için 170 güvenlik personelinin işine son verildi.

OYAK'ın İskenderun'daki İSDEMİR fabrikasında bu defa da grup bünyesinde oluşturulan taşeron firmaya geçmeyi kabul etmedikleri için 170 güvenlik personelinin işine son verildi. İsdemir A.Ş.'nin çalışanı oldukları halde OYAK Savunma Güvenlik Sistemleri şirketine geçmeyi kabul etmeyen sendikalı 170 kişi kapının önüne konulurken, sendika üyeliği bulunmayan 35 güvenlik personeli işine devam ediyor.

Yeni Akit'in haberine göre, Hatay'da OYAK'a bağlı İSDEMİR fabrikasında yaşanan haksızlıkların ardı arkası kesilmiyor. İSDEMİR'de daha önce Çelik- İş sendikasının düzenlediği bir yürüyüşe katılmalarından dolayı yaşanan işçi kıyımının ardından bu defa da taşeronlaştırma girişimini kabul etmedikleri ve sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 170 güvenlik personelinin işine son verildi. OYAK'a bağlı Erdemir Şirketler Grubu'na bünyesinde bulunan İSDEMİR A.Ş.'de çalışan 170 güvenlik personeli, geçtiğimiz nisan ayında noter huzurunda Çelik- İş Sendikası'na üye oldular. Daha sonra 170 kişilik sendika üyesi çalışan, İSDEMİR A.Ş. kadrolu personeli oldukları halde OYAK Savunma Güvenlik Sistemleri şirketine devredilmek istendi. OYAK Savunma Güvenlik Sistemleri şirketi de söz konusu 170 çalışana istifa etmesi yönünde baskı yaptı ve taşeronlaştırmak suretiyle sadece tazminatları ödenerek haklarını ellerinden aldı. Sendikaya üye olmayan 35 güvenlik personeli ise OYAK Savunma Güvenlik Sistemleri şirketine devredilmedi ve hâlâ İSDEMİR bünyesinde çalışmaya devam ediyor.

BAYTAR: SENDİKAYA ÜYE OLMAYAN 35 KİŞİ HÂLÂ ÇALIŞIYOR

Ekmeklerinin elinden alınmasıyla sonuçlanan işten çıkarma sürecini Akit'e anlatan güvenlik personelinden Türker Baytar, "Sayın Başbakanımız Kızılcahamam kampında taşeron olan 18.000 personel kadroya geçireceğiz müjdesi verirken yani devlet bile çalışanına kadro verirken OYAK yönetimi kadrolu personeli taşeronlaştırmak istiyor" dedi.

OYAK Koruma Müdürü Emeli Albay Serdar Akyazan'ın Balyoz davasında "hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçundan yargılanan ve 16 yıl hüküm yiyen Emekli Albay Erdal Akyazan'ın kardeşi olduğuna dikkat çeken Türker Baytar, "Koruma müdürü bizim bu anayasal hakkımızı kullanmamızdan dolayı bizi vatana ve kendine ihanet olarak görüyor. Sendikaya imza atmayan 35 kişi İSDEMİR kadrosunda kaldı. Bizler ise sendikalı olduğumuz için ve taşeron firmaya geçmeyi reddettiğimiz için kapının önüne konulduk" diye konuştu.

"İSDEMİR'E ASKERİ BİRLİKLERDE BİLE OLMAYAN MÜHİMMAT ALINDI"

OYAK SGS güvenlik şirketi genel müdürü Emekli Albay M. Tarık Özyılmaz'ın Danıştay saldırısından tutuklanmasından kısa bir süre önce İSDEMİR A.Ş. Koruma Güvenlik Müdürlüğü'ne ziyarette bulunduğunun bilgisini de veren Türker Baytar, "Emekli Albay Serdar Akyazan'ın makam odasında özel olarak yapılmış silah dolabında bulunan çeşitli çapta markada silahlar ve çok özel koleksiyon, bunun yanında Mesut Barzani'nin hediyesi olan silah Emekli Albay Tarık Özyılmaz'ın talimatıyla ortadan kaldırılmıştır" dedi. Baytar, İSDEMİR A.Ş. Güvenlik Müdürlüğü'ne İsrail yapımı ve askeri birliklerde bile olmayan mühimmatların alımının yapıldığını da aktararak "İsrail yapımı alınan gece görüşü dürbünler pointer cihazları Emekli Albay Tarık Özyılmaz'ın talimatıyla G3 ve MP5 türü silahların üzerinden sökülmüştür. Bu teçhizatlar neden nasıl niçin Danıştay saldırısı kararlarından kısa bir süre önce sökülmüştür. Sormak istediğim devletin hâkimine suikast yapanların görüntülerini silenlerle beraber çalışanla mı vatana ihanet etmiştir yoksa anayasal hakkını kullanan biz emekçiler mi?" şeklinde konuştu.

İddialara göre, Bu haberin yayınlanması ile birlikte çeşitli basın yayın kuruluşları da haberi işleyerek kamuoyuna duyurdu. Bunun üzerine Güvenlik işçisi Türker baytar, yazılanların kendisine ait olmadığını ve kendisini kesinlikle böyle bir haber yapmadığını söyledi.

Bu gelişmelerin ardından müthiş bir moral bozukluğu yaşayan Güvenlik Görevlisi Türker Baytar, İSDEMİR'de gece saat 01:00 sularında telsizden "BEN TÜRKER BAYTAR! HAKKINIZI HELAL EDİN" deyip ardından silahını ateşleyerek intihar ettiği iddia edildi.
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
 • İSDEMİR’de şüpheli ölüm

 

            25/12/2012 TARİHLİ EVRENSEL GAZETESİNDE BU KONUYLA İLGİLİ HABER METNİDİR

 

BAZI YORUMLAR:

Yorumlar ( 3 / 10 )
sahipsiz
ey bu bölgenin siyasi parti milletvekilleri,belediye başkanları,sivil toplum örgütleri ve esnaflar uyuyun bakalım bu bölgenin en büyük fabrikasında neler oluyor siz sözde millet vekilleri siz ne iş yaparsınız?sizin göreviniz 4 yılda bir gelip oy istemekmi eğer insafınız varsa onada gelmyin.

Gön.: Misafir , 15:24   20 Aralik 2012
..
Bu Kimsenin yanına kalmaz..!! Allahım öyle büyükki inşallah buna sebep olanlar çoluğunuz çocuğunuzda bu duruma düşer ekmeğe muhtaç olur ekmek diye millet yalvarır iş diye sürünür inş Benim abimin çocukları öksüz kaldı bu acıyı yaşıyolar şuan siz 100000000000000000 milyarlarca katını yaşayın inşallah başkada diyecek birşeyim yok alın o fabrika bir gün başınıza çöker inşallah..inşallah geberir gidersiniz sizde bu adamlara zulüm edenler zalimler vicdansızlar daha çok şey yazarımda değmezsiniz .. 

Gön.: Misafir , 14:29   20 Aralik 2012
ÇOK ÜZGÜNÜZ
Millet akıllı olsa buna sebep olanlarla halen beraber olmazdı.Allah rahmet eylesin ailesine de sabırlar vers
isdemirin kara günü
İSDEMİR TARİHİNİN EN KARA GÜNÜNÜ YAŞAMIŞTIR. İSDEMİRİ BU HALLERE GETİREN YÖNETİCİLERİ ŞİDDETLE KINIYORUZ 

Gön.: Misafir, 09:49   20 Aralik 2012
davamizda sehit verdik,
Amacımız birinin canından olması değildi,çocuklarimiza güzel bi gelecek bırakmak için işimize,ekmeğimize sahip cikmakti,bu yüzden calmadigimiz kapı,aşındirmadigimiz yol kalmadı,ne yazıkki bi çare bulamadık,kime gidersek gidelim dewam edin hicbisey olmicak denildi,daha ne olsun arkadaşımiz canımız ciğerimiz gitti,bu davada kendini heba etti,halen sessiz kaliniyorsa,diyecek bişeyim yok,ALLAHINIZDAN BULUNNNN..... 

Gön.: Misafir, 09:49   20 Aralik 2012
İSDEMİR REKORLARA DOYMUYOR,
İSDEMİRİN YENİ YÖNETİMİNİ KUTLUYORUZ ÇOK KISA ZAMANDA BAKIN NE HALLERE GETİRDİLER... 

Gön.: Misafir, 09:23   20 Aralik 2012
EMEK VE EKMEK 
İNSANLARIN EMEKLERİNİ HİÇE SAYARAK EKMEKLERİNİ ELİNDEN ALIRSANIZ, EKMEKLERİNİ ELLERİNDEN ALMAKLA TEHTİT EDERSENİZ KAÇINILMAZ SON, ALLAH BU ZALİM YÖNETİCİLERİ İFLAH ETSİN 

Gön.: Misafir, 09:12   20 Aralik 2012
isdemirin gidişi cok kötüye gidiyor.
isdemir dünya şirketi olarak biliniyor.nasıl dünya şirketi bu durumda peki 

Gön.: Misafir, 03:57   20 Aralik 2012
isdemir çalışanı komada
isdemir çalışanı ve aileleri komada Yokmu Allahını kitabını seven bir siyaset erbabı ankarayı oyağa ve çelikişe karşı uyandıracak. uyuma eyyyyyyy esnaf ucu sizede dokunacak bu zulmün 

Gön.: Misafir, 19:37   19 Aralik 2012
emeğin karşılığı bir kurşun
isdemirde moraller tükenmiş durumda işçi kıyımı ve diğer baskılar sosyal faciaları arka arkaya getirecek gibi görünüyor buna ne çelikiş sendikasının nede bir yetkilinin sesi çıkıyor vebaliyle günahıyla sorumlu oyak yönetimi ve çelik iş sendikasıdır. Allah rahmet eylesin. 
Gön.: Misafir, 18:02   19 Aralik 2012

 

 

Yazan: emekli isdemirli

 Gönderim Tarihi: 24/12/12 12:40 AM

adam sürüsüne coban köpeği almişki koyunlarını ,kurt kapmasın.Birde ne görsünki köpek kurt ile bir olmuş koyunu yiyor. Çekmiş silahını kurt görevini yapıyor ona birşey diyemem,hele bana ihanet eden şu köpeği önce geberteyim diyor.Anlayana kısa veöz nereye çekersen oraya yakışır .


========================================

İSDEMİR TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE DERNEĞİN GÜÇ ve ETKİLERİ

 

Değerli  İSDEMİR Çalışanları;                                                                                       4-07-2011

 

Derneğimiz; 2009/Mayısında  Global Kriz Bahanesiyle İşveren + Sendika işbirliğiyle 16 Ay süreyle uyguladığı çalışan ücretindeki %35  indirimin vicdansızlık olduğunu belirterek büyük bir tepki göstermiş, derhal yumuşatılması için de bir çok önerilerde bulunmuş idi.  

        “ki  İSDEMİR  2010’u  REKOR üretim ve REKOR Karla kapatmıştır”

 

24.Dönem Toplu İş sözleşme GREV’i de yapılırsa,Haklılıkdan  kesin başarılı olacağıyla;

 

- 2002 Özelleştirme sonrası 4 dönem ( 8 yıl )olduğu gibi yine Sendika tarafından çalışanların işverene peş kes çekilmesine seyirci kalmayacağımızı,

- Üretim ve Kar oranını  geçtiği ve  İşvereni aynı olan ERDEMİR çalışanlarının ücretinin alınması veya buna yaklaşılmasının gerektiği ve - %73.20’lik bu düşüklüğü gidermek için de Mutlaka GREV’e gidilip  taviz verilmemesi gerektiğini.

- GREV gününe 10 gün kalmasına rağmen, Fabrikada ufak tefek uyarı eylemleriyle İşverene tavizsiz greve gidileceği havasının verilmemesi ve Sendikaca İşverenden istenmiş taleplerin kamuoyuna net olarak açıklanmamasından ötürü güven sarstığından,  oynanacak ikili  yeni  bir orta oyununa  müsaade edilmeyeceğini.

- Taşeronluk olan C Personel uygulamasının mutlaka bu Sözleşme metninden çıkarılmasını;

- Sendikanın; İşverenin değil aidat aldığı Çalışanın yanında yer alıp,öncelikle çalışanlar üzerindeki baskıları kaldırmasını;Sendikacıların  Spor veya Vakıf yöneticiliği Vb. bırakarak Asli Görevleri olan Sendikacılığa dönmesini ve başta  %11 Hisse olmak üzere emeklilerin de haklı taleplerini yerine getirmesini üstüne basa basa vurgulamış, bunlar gerçekleşene kadar da her zaman Derneğimiz nefesini enselerinde hissedeceklerini, Yapacakları doğru-dürüst icraatlarda  yanlarında, aksinde ise her zaman  karşılarında olacağımızı belirtmiş.

- GREVE 5 gün kala da,Yüzlerce Emekli - çalışanın katılımını sağlayarak, İSDEMİR - 137 Günlük- 1989 Grevinin anıları-öğrettikleri ve başarı ipuçlarını, Dernek Geniş salonunda düzenlenen PANEL’de tartıştırıp,burada  alınan kararları anında Basın –TV ve Duyurularla  İSDEMİR de  Grev Deneyimsiz 5000 çalışana ulaştırarak  bilinçlenmelerini sağlamış idik.

 

SONUÇ ; Verilen bilgilere göre Üstteki istemlerimiz yerine getirilmeden yine son gün de sendikaca yeni sözleşme imzalanarak  GREV  bitirilmiştir.Verilen Şifai Bilgilere göre de;

-1.ci 6 ay %25 ile 2 yıl toplamı % 40 ücret artışı olduğu, 2 yıl sonraki 25.ci Dönem Toplu-İş Sözleşmesinde de ERDEMİR deki ücretin yakalanacağı beyanı ve  Gizli taşeronluk C personel uygulamasının da aynen eskisi gibi 4 yıl daha süreceği açıklanmıştır.

        Aradan 1 hafta geçmesine rağmen hala taraflarca kamuoyuna net bilgi verilmemesin den, Dernek olarak bu sözleşme ile ilgili sağlıklı bir yorum yapamamaktayız. ücretlerin %40  artışından bir nebze memnun,C personele devam uygulamasından rahatsızız.  2 Yıllık mazisi  olan Derneğimizden önce imzalanmış (Özelleştirme sonrası) 4 dönemlik Sözleşmelerde Çelik- İş sendikasınca alınmış ücretten daha iyi ücret  olduğundan ve Buna da  Denetim tarzındaki  katkımız oluşundan memnunuz. Bu gelişmeyi  açıkça Derneğimizin de BAŞARISI-GÜÇÜ ve ETKİSİ  olarak görmekteyiz. Bu Güç ve Etkinlik artarak devam edecektir. Sözleşmenin tüm İSDEMİR Çalışanlarına Hayırlı -Uğurlu olmasını diler,Tam sözleşme metni yayınlandıktan sonra  olumlu-olumsuz yorumumuzu açıklayacağımızı belirtir  Sevgi ve saygılar sunarız.

                                                                                                               B.ÖZARSLAN

                                                                                                                         Dernek Başkanı

===========================================

  İSDEMİR'DE ADIM ADIM GREVE 

 

Ulusal Yayın yapan EVRENSEL GAZETESİ Haberidir    23.06.2011

 • İSDEMİR’de 1989 yılının ardından yeniden grev sesleri yükselmeye başladı. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş ile işveren arasındaki sözleşme sürecinde alınan grev kararının uygulanmasına kısa bir süre kalırken, işçiler grev hazırlıklarını sürdürüyor. İSDEMİR işvereninin sıfır zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler, grev oylamasında yüzde 100’e yakın bir oranla greve “Evet” demişlerdi.

ERDEMİR ile aynı işi yapmalarına rağmen yüzde 70 oranında daha düşük ücret alan İSDEMİR işçileri, 16 ay boyunca da kriz bahane edilerek yüzde 35 düşük ücret almışlardı. 8 aydır süren toplusözleşme görüşmelerinde sonuç alınamaması üzerine 29 Mayısta grev kararı asıldı. 60 günlük yasal süreç 30 Temmuzda sona ermesine rağmen, Çelik-İş 30 Haziranda grevi başlatma kararı aldı.

1989 GREVİ KONUŞULUYOR

Bu dönemde İSDEMİR’de 1989 yılında yaşanan ve yüzde 350 zam alınmasıyla sonuçlanan 137 günlük grev de fabrikada yeniden konuşulmaya başlandı. O dönem greve katılan işçilerin birçoğu emekli oldu. Ancak o işçilerin çocukları şimdi İSDEMİR’de çalışıyor. İşçiler, 1989 grevi öncesi yapılan toplu vizite, sakal bırakma, servise binmeme gibi eylemlere dikkat çekiyor.

BÜYÜK GREV YOL GÖSTERİYOR

İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği de ‘89 yılında yaşanan greve ilişkin bir panel düzenledi. İSDEMİR emeklilerinin yanı sıra çalışan işçilerin de katıldığı panelde grevinin nasıl gerçekleştiği, greve kadar neler yapıldığı ve şimdi nelerin yapılması gerektiği konuşuldu. Panelde ilk sözü alan Dernek Başkanı Bayram Özarslan, paneli düzenlemelerindeki amacın grev eşiğinde olan İSDEMİR işçisine ‘89 yılında gerçekleşen grevin deneyimlerini aktarmak ve moral vermek olduğunu dile getirdi. ‘89 yılında yaşanan grevle 1980 döneminde alışkanlık haline getirilen enflasyonun altında zam dayatmasının önüne geçildiğine dikkat çeken Özarslan, yüzde 350’lik zam ile işçi sınıfına örnek olacak bir zafere imza atıldığını vurguladı. İSDEMİR işçilerinin yanında olduklarını ifade den Özarslan, işçilerin haklarını alabilmeleri için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. İşçilerin taleplerinin yerine getirilmesi için her türlü mücadelenin yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Özarslan, sendikanın da üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

HÜKÜMET PATRONUN YANINDAYDI

DİSK/Emekli-Sen İskenderun Şube Başkanı Halit Katkat ise 1989 grevinin aşamalarını aktardı. 1989 İSDEMİR grevinin işçi sınıfının önemli direnişlerinden biri olduğunu ifade eden Katkat, o dönem beklentinin işçilerin MESS’in talebini kabul etmesi yönünde olduğunu ancak işçilerin bunu kabul etmediğini belirtti. 1989 grevi öncesinde sendikanın yüzde 400 zam istediğini söyleyen Katkat, o dönemin ekonomik koşulları için normal bir talep olduğunu ifade etti. 7 Martta grev kararı alındığını belirten Katkat, grevin hükümet tarafından iki ay ertelendiğini ifade etti. Bu iki aylık sürede grevi kırmak için birçok yola başvurulduğunu dile getiren Katkat, iki aylık süre için demir ithaline izin verildiğini ve gümrük vergilerinin kaldırıldığını vurguladı.

TÜM KENT KENETLENMİŞTİ

İşçilerin bu çabalara rağmen yılmadığını söyleyen Katkat, sakal, bırakma, toplu vizite, servislere binmeme gibi eylemlerin yapıldığını hatırlattı. Grev öncesinde iş yavaşlatma eylemleriyle üretimin yüzde 40 oranında düştüğünü dile getiren Katkat, işçilerin ekmek teknelerine sahip çıkarak kazanların donmasına izin vermediğinin altını çizdi. İşçilere kamuoyundan da destek geldiğini hatırlatan Katkat, grev döneminde birçok esnafın kepenk kapatarak işçilere destek olduğunu ifade etti. Yapılan eylemler üzerine bakanlar kurulunun grev erteleme kararını kaldırıldığını anlatan Katkat, 4 Mayıs günü grevin başladığını dile getirdi. Grevin başladığı tarihte 230 bin işçinin Türkiye genelinde grevde olduğunu aktaran Katkat, o dönemde işçi sınıfının güçlü bir yapı oluşturduğunun altını çizdi. (İskenderun/EVRENSEL)


BAHAR EYLEMLERİ VE İSDEMİR

Panelde söz alan İSDEMİR emeklisi ve Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Mevlüt Bulgur, 1980 sonrasından grev aşmasına gelen süreci aktardı. ‘80 öncesinde işçi hareketinin örgütlü ve güçlü bir yapıya sahip olduğunu aktaran Bulgur, ‘80 darbesinin, yükselen işçi sınıfı hareketini bastırmak amacıyla yapıldığını belirtti. Darbeden sonra sendika, siyasi parti ve kitle örgütlerinin kapatıldığını söyleyen Bulgur, amacın 24 Ocak kararlarını rahat uygulamak olduğuna dikkat çekti. Darbenin ve anayasasının sendikal örgütlenmenin önüne birçok engel koyduğunu aktaran Bulgur, işçi sınıfının tüm bu engel ve yasaklara rağmen ‘86 yılından itibaren yeniden hareketlenmeye başladığını söyledi. Darbeyle kaybedilen haklar için tekrar mücadelenin başladığını vurgulayan Bulgur, metal iş kolunda ‘86 yılında grev kararı alındığını ancak uygulanamadığını dile getirdi. 81-86 yılları arasında işçilerin çok büyük kayıplarının olduğunu bildiren Bulgur, o dönemde işveren temsilcisi Halit Narin’in ‘Biz 20 yıldır ağlıyorduk şimdi gülme sırası bizde’ dediğini hatırlattı. 1987’lerde işçilerin artık sokak eylemlerine yöneldiğini söyleyen Bulgur, ‘89 Bahar Eylemleri ile birlikte işçi sınıfının sendikal bürokrasiyi de kırarak hakları için mücadeleye ettiğini belirtti. 1989 yılında gerçekleşen bahar eylemlerinin sendikal mücadelenin gelişmesine yardım ettiğini ifade eden Bulgur, İSDEMİR grevinin de bu sürece denk geldiğini aktardı. İSDEMİR işçilerinin o dönem sendikası ve işçisi ile birlikte örgütlü bir yapısının olduğunu hatırlatan Bulgur, kazanılan zaferin örgütlü yapının önünde hiçbir gücün duramayacağının göstergesi olduğunu vurguladı.


GREVE KATILANLAR ANLATIYOR

Hasan Gözüaçık (Emekli İSDEMİR İşçisi):
O dönemi binlerce işçi olarak yaşadık. Şu an İSDEMİR işçileri grev kararı aldı. Biz işçilerin arkasındayız. Birlikteliklerini bozmasınlar. Kazanacaklarına eminim.
Hüseyin Aydın (Emekli İSDEMİR İşçisi):

O dönem işçilerin ekonomik durumları çok kötü idi. O dönem mücadele hattı işçilerin talepleri doğrultusunda belirleniyordu. Ve işçi öncelikli duruş zaferi getirdi. Şimdi ise sendikacılar işçi sorunları dışında farklı işlerle uğraşıyorlar. Biz İSDEMİR işçisinin yanındayız. Kazanmaları için mücadele edeceğiz.

Özcan Aslan (Emekli İSDEMİR İşçisi):

 1989 grevi Türkiye’de örnek gösterilecek direnişlerden biridir. Şu an konuşulan grev ve İSDEMİR işçisinin hak talepleri de sadece onların sorunu değil. İSDEMİR işçilerinin kazanımı bütün emekçilerin kazanımı olacak ve mücadeleyi diri tutacaktır. İSDEMİR işçileri sendikayı

Mustafa Sezer (Emekli İSDEMİR İşçisi): 

O dönemde işçiler olarak ekonomik açıdan çok büyük sıkıntı çekiyorduk ve tabandan büyük bir baskı oluştu. Sendikada işçilerin bu baskısıyla ilerden mücadeleye etmeye başladı. Daha sonra sendika ile birlikte hareket etmeye başladık. Esnafla ve halkla iyi ilişkiler kurduk ve mücadelemizi anlattık. Grev öncesinde pasif eylemlilik sürecine girdik. Hükümet grevi engellemek için birçok yola başvurdu. Ama başaramadı. İşçiler bu mücadelede dişi ile tırnağı ile var oldu. Ve kazanımla sonuçlandı.  Şimdi İSDEMİR işçileri birlikte olup kenetlenirlerse hiçbir güç önlerinde duramaz ve 1989 grevinde olduğu gibi kazanırlar. tabandan zorlamaları gerekir. İşçilerin baskısını gören sendika kendini daha ilerden mücadele etmeye zorunda hissedecektir.

 

89 GREV ANILARI ve BAŞARI SIRRI İLE İLGİLLİ PANELE TÜM İSDEMİRLİLERİ DAVETTİR

________________________________________________________________________________________________________________________
 

           Değerli İsdemir Emekli ve Grev Hazırlığında olan tüm  Çalışanlarımız.;
 

          Derneğimize üye; 137 Günlük   Şanlı 1989 Grevini yaşamış yüzlerce Emekli İsdemirlinin katılımıyla, Bu pazar (19.6.2011) saat 14.oo da Büyük Çarşı İşhanındaki Dernek büromuz  lokalinde tüm İskenderun kamuoyuna açık PANEL Toplantısı Yapılacaktır.

        Panelimizde; 137 günlük zorlu,fakat başarı ile sonuçlanmış  1989 yılı Grevinin başarı nedenleri ve Çalışanlar ile topluma öğrettikleri dersler konusunda konuşmacılarca bilgi verilecek ve tüm olumlu olumsuz anılar yad edilecektir.

       Panelimizin tek ama tak amacı Grev aşamasında olan İSDEMİR de çalışan 5000 kişilik Genç kuşağa bilgi ve moral vermek ile onlara Mücadelesiz hak alınamıyacağını anlatmak olup, Greve öncülük edip vefatla aramızdan ayrılmış liderleri anmak,rahmet okumak için tüm  İsdemir' liyim diyen ve o günleri tekrar yad etmek ile bu grevden ders almak  isteye herkesi bu değerli  panelimize  katılmaya devet ediyoruz.    

İSDEMİR DERNEK YÖNETİMİ ADINA

Bayram ÖZARSLAN

Dernek Başkanı 

=============

Çelik-İş Sendikasının Site 1 No'lu Çarşı önü Açıklaması :

 Ulusal Yayın Yapan Evrensel Gazetesi; 16.6.2011

 

  ÇELİK İŞ; İŞÇİNİN EVET DEMEDİĞİ HİÇ BİR TEKLİFİ İMZALAMAYACAĞIZ.  

 Çelik iş sendikası İsdemir işçilerini sözleşme süreciyle ilgili bilgilendirme amaçlı bir miting düzenledi. İsdemir site alanında1 nolu çarşının önünde gerçekleşen Mitinge 3 bine yakın İsdemir işçisi aileleriyle birlikte katıldı. 8-4 vardiyası işyerinden çıkarak eksiksiz bir şekilde miting alanında hazır bulundu.

 GREV DARBEYE RAĞMEN YAPILDI 

Çelik iş İskenderun şube başkanı Ali Cengiz Gül konuşmasına 89 grevini anarak başladı. 12 eylül 1980 darbesinden sonra grev yapılamaz denirken işçi sınıfının 89 eylemleriyle mücadeleyi ateşlediğini söyleyen Gül, o zaman 137 gün süren İSDEMİR grevinin darbeye, hükümete rağmen yapıldığını ve Başbakan Turgut Özal’ın bile engellemeye gücünün yetmediğini ifade etti. 89 grevinde zamanın şube başkanı Metin Türker’le “ isdemir doğuş kapısında” kendisinin ilk grev gömleğini giyenlerden olduğunu belirttiği konuşmasında Gül; Çelik İş sendikası olarak, sendika başkanı olarak böyle bir tecrübeye sahip olduklarını hatırlattı.  O zaman greve katılan işçilerin belki şu an emekli olduklarını ama onların çocuklarının İSDEMİR’de çalıştıklarını belirten gül; “işveren bizi ateşle sınamasın biz test edilecek bir sendika değiliz” dedi.

      İŞÇİ İMZALAYACAK!      

İşçilerin sıksık; İşçi sendika omuz omuza, Direne direne kazanacağız, İşçiyiz güçlüyüz kazanacağız sloganlarıyla konuşması bölünen Gül sözü sözleşme sürecine getirerek

İşverenin verdiği son teklifi imzalamalarının mümkün olmadığını vurguladı. Gül “16 aylık % 35 ücret indirimiyle eşlerimizin çocuklarımızın neleri fedakarlık yaptıklarını biliyorum. Çocuklarımızın taleplerini, eğitim masraflarını erteledik. Çocuklarımızın bizden istediklerini yarın  alacağız diye yalanlar söyledik. Gelecek güzel günler için katlandık. Ama ne yazık ki bizim hedeflerimiz ile İSDEMİR’in hedefleri uzlaşmadı. İsdemir’in 5,5 milyon tonluk üretim, yeni yatırımlar ve yeni yüksek fırınlarla dünyanın önemli bir fabrikalarından biri haline geldi. Bunu İSDEMİR işçileri başardı. Biz İSDEMİR işçilerinin dünyadaki metal sektöründe çalışan işçilerle aynı konuma gelmelerini istedik. Biz isdemir çalışanları eşleri ve çocukları olarak onurlu bir yaşam istiyoruz” dedi. Gül sendika olarak kendilerinin çözüm için burada olduklarını ama işçilerin; “evet” demedikleri hiçbir teklife “evet” demeyeceklerini, bu sözleşmeyi aslında işçilerin imzalayacağını ifade etti. Ayrıca sözleşme sürecinin başından beri söyledikleri sözlerin arkasında olduklarını bu çerçevede önce grev oylamasına gittiklerini işçilerin 5000 evet’e karşılık 3 hayır çıktığı belirtti. 20 ile 30 Haziran arasında grev tarihi belirlediklerini ama hala işverenin kendilerinin ne kadar ciddi olduklarının farkında olmadığını söyledi. Gül şöyle devam etti; “16 Haziran Perşembe günü işverenle Ankara’da yeni bir görüşme yapacağız. Bu görüşmede yeni teklif gelirse yine sandığı işçinin önüne koyacağız” dedi. Cengiz Gül’ün sendikanın talebinin ne olduğunu 29 veya 28 Haziranda açıklayacağını ifade etmesi ise dikkat çekti.

 İŞÇİ HAZIR 

Görüşlerine başvurduğumuz işçiler İSDEMİR’de üst üste üretim rekorlarının kırıldığını, fabrikanın darphane gibi para bastığını ve bu dönem emeklerinin karşılığını almak istediklerini belirttiler. Özellikle işçilerin deneme statüsü olan C kadrosunun 4 yıldan 8 yıla çıkarılmanın kabul edilemez bir madde olduğu vurguladılar. İşçiler sinter, kok, çelikhane, haddaneler, yüksek fırınlarda ve yan ünitelerde çalışan arkadaşlarıyla beraber anlaşma sağlanmazsa sendikanın çağrıları doğrultusunda grevde dahil her eyleme hazır olduklarını ifade ettiler.

89 GREVİ NASIL KAZANILDI?

İsdemir emeklileri ve çalışanları derneği (İSÇEİD) dernek binasında Pazar günü panel düzenleyecek. Düzenlenecek panelde 89 İSDEMİR grevinin başarıyla bitmesinin nedenlerinin yanı sıra grev öncesi Türkiye’de işçi hareketi, greve nasıl hazırlanıldığı, 137 gün süren  yaşananlar ve grevin işçi sınıfına öğrettikleri o dönemi yaşan işçiler tarafından tartışılacak. 89 İsdemir grevi 137 gün sürmüş ve diğer taleplerin yanı sıra % 300 zam alınmıştı.

============================

 DERNEĞİMİZİN; İSDEMİR DE  24.DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİYLE  İLGİLİ  

ÇELİK-İŞ SENDİKASINA 2.nci UYARISIDIR.                                                                                   01.06.2011

 İSDEMİR’DE işveren ile HAK İŞ konfederasyonuna bağlı ÇELİK-İŞ sendikası arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yaklaşık 7-8 aydır devam ediyor.

 5 bin civarında çalışanı kapsayan bu görüşmelerde; Ne çalışanlar adına hareket eden ÇELİK İŞ sendikasının neleri talep ettiği, Ne de işverenin buna karşılık neler önerdiği hala net olarak bilinmemektedir.

Anlaşma sağlanamaması nedeniyle sendika tarafından yasa gereği 6 gün içinde (29 Mayısta) grev kararı,İşverence de Lokavt kararı alınmıştır.

İSDEMİR çalışanlarıÜye oldukları sendika tarafından 8 ay tamamen sürecin dışına konmuş ikili  görüşmeler kapalı kapılar arkasında devam etmiş ve etmektedir.

Buradan sendika yönetimine soruyoruz?

Çalışanlar;Emeklerinin karşılığını almak için bu kadar önemli olan bu süreçte  neden hiç bilgilendirilmemektedir?

Sendika herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen çalışanlar arasında ÇELİK İŞ sendikasının, İSDEMİR işçileri için ERDEMİR A.Ş’de uygulanan ücretleri talep ettiği söylentisi  dolaşıyor. ERDEMİR çalışanları ücreti alınırsa, İSDEMİR çalışanları ücretlerinin şu an kinden en az % 73.21 artması gerekiyor. Buna karşılık İSDEMİR işverenin ise  sıfır zam önerdiği belirtiliyor. Bu söylentiler doğru mudur?

Özelleştirme sonrası geçen 4 dönemde de (20,21,22,23 dönemler) anlaşmaları gereği sendika ve İşveren, greve başlanacağı son geceye kadar beklemişler  ve sonuç da   İşverenin önerdiği sözleşme şartlarını kabul ederek grev başlamadan önce  Sözleşmeyi imzalamışlardır.Bu dönemde de aynı orta oyununu  sergilenmekte midir?

İSDEMİRİN karını katladığı ve 4.Yüksek  fırının açılacağı bir dönemde işçilerin tadil sözleşmesi sonucu ücretleri 16 aylığına % 35 düşürülmüş ve her bir işçinin en az 15 bin liralık kayıpları olmuştur. Bu sözleşmede kayıplar nasıl telafi edilecektir?

Son 9 yılda sendika taşeronlaştırmaya göz yumup İSDEMİR kadrolu çalışan üyesini 10.000’lerden 5.000’lere düşürdü ve bunların yerlerine de binlerce düşük üçretli  TAŞERON işçisi alınmasına neden olundu. Kadroluyla Aynı işi yapmalarına rağmen ücretleri düşük olan ve sosyal haklar bakımından oldukça büyük kayıplar yaşayan taşeron işçilerinin kadroya alınması talep edilmiş midir?

Sendika yönetiminden bir an önce bu sorularımıza cevap vermesini istiyoruz.

Sayın Çelik-İş Sendikası yöneticilerine de görüşmelere  “işveren adına değil”,  “işçiler adına!”  katıldıklarını hatırlatarak, kendilerinin çalışıp alın teri dökerek üçret alan  işçilerden aldıkları üye aidatlarıyla varlıklarını sürdürdüklerini vurgulamak isteriz. Dernek olarak; Sendika yöneticilerini kapalı kapılar ardında işleri halleden bu yanlış yoldan dönmelerini ve İşçilerle beraber işverene karşı dimdik durmaya çağırıyoruz.

 İSDEMİR EMEKLİ ve ÇALIŞANLAR DERNEĞİ olarak İSDEMİR Çalışanlarımızın mağdur olmaması için bu 24.Dönem Toplu-İş  sözleşme sürecini yakinen takip etmeye devam ediyor ve  Çalışan emekçilerimize karşı yapılacak her tür hata ve ihanetleri kayıt altına alarak ilerde mutlaka  hesap soracağımızı belirtiriz.  

İSDEMİR DERNEK YÖNETİMİ

  =========================

..01.09.2010 DAN İTİBAREN  UYGULAMAYA GEÇEN ERDEMİR İLE..

..İSDEMİR  ÇALIŞANLARI ARASI; SAAT ÜCRET MUKAYESESİ

 

………..….  ERDEMİR     İSDEMİR         ERDEMİR        ERDEMİR

…………....  (Genel)        (Normal)          (Genel)          ile İSDEMİR

Kademe    Saat/TL.        Saat/TL.      Üçret FARKI   Üçret FARKI %

 1                12.94        -      7.51           =     5.43.TL.         =      72.30

 2                13.20        -      7.73           =     5.47.TL.         =     70.76

 3                13.49         -      7.87           =     5.62.TL.         =      71.41

 4                13.78         -      8.03           =     5.75.TL.         =     71.61

 5                14.06         -      8.17           =     5.89.TL.         =     72.09

 6                14.33         -      8.30           =     6.03.TL.         =     72.65

 7                14.60         -      8.46           =     6.14.TL.         =     72.58

 8                14.91         -      8.62           =     6.29.TL.         =     72.97

 9                15.19         -      8.73           =     6.46.TL.         =     73.99

 10              15.49         -      8.89           =     6.60.TL.         =     74.24

 11              15.81         -      9.03           =     6.78.TL.         =     75.08

 12              16.11         -      9.25           =     6.86.TL.         =     74.16

 13              16.43         -      9.49           =     6.94.TL.         =     73.13

 14              16.73         -      9.74           =     6.99.TL.         =     73.12

 15              17.09         -      9.82           =     7.27.TL.         =     74.03

 16             17.36         -      9.94           =     7.42.TL.          =    74.65

 17             17.70         -    10.06           =     7.64.TL.          =    75.94

 18             18.01         -    10.40           =     7.61.TL.          =     73.17

Ortlama: 15.40.TL.           8.89.TL.     =     6.51.TL.         =       73.21

NOTLAR:

a) Tablo; Derneğimizce İSDEMİR Çalışanlarını Bilgilendirme için hazırlanmıştır.

b)  Rakamlar Özeleştirim sonrası işe giren çalışanları (%80-90’ı) Kapsamaktadır.

c)  İSDEMİR 24.Dönem Toplu İş Sözleşmesinde ERDEMİR Ücretine ulaşabilmek için Çelik-İş Sendikasınca Asgari % 73.21’lik saat  ücret artışı alınmalıdır.

d)  İSDEMİR - 2011/3 Aylık üretim-Kar faaliyet RAPORU ERDEMİR den üstündür

 

 =================

 Sendikaya MAYIS/2011 de Yaptığımız 1.ci Uyarıdır

 

 

 

 

 

ÖZELLEŞTİRMEYİ, DOLAYISIYLA DA  TAŞERONLAŞMAYI SAVUNAN ve BUNA 9 YILDIR  HİZMETLE 

 

 

 

MAALESEF Kİ ; İSDEMİRDE  ÇALIŞAN KADROLU ÜYESİNİ 10.000'ler den  5.000'lere DÜŞÜREN;

YERLERİNE DE BİNLERCE TAŞERON İŞÇİ ALINMASINA AÇIKCA GÖZ YUMAN  SİZ HAK-İŞ' E BAĞLI

ÇELİK-İŞ SENDİKA YÖNETİMİNi BURADAN  UYARIYORUZ.

             LÜTFEN AMA LÜTFEN ; ARTIK AKLINIZI BAŞINIZA ALIN ve İŞVERENE YALAKALIĞI BIRAKIP,

GERÇEK SENDİKAL İŞLEVİNİZE DÖNEREK BAŞINIZI DİK TUTUNUZ!!!!   NEDEN Mİ ?

            1-) Sizler ÖZEL Bir sektörde  İşveren Değil Sendikacı konumunda ve  üye Çalışanlarınızdan

aldığınız Aylık aidatlarla varlığınızı sürdürmekte,çoluk çocuğunuzu beslemekte olduğunuzu

hatırlayın ve  kabullenin.

            2-) İşverenle  Karşılıklı  çıkarlar doğrultusunda  6-7 Aydır sürüncemede bıraktığınız

24.DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞME görüşmelerini sakın ama sakın ha geçmiş 9 yılda (4 Dönem)

olduğu gibi gene son anda , Ayni İşverenin uhdesindeki ERDEMİR'de çalışanların TOPLU İŞ

Sözleşme haklarından daha geri  hakları ihtiva eden bir toplu İş Sözleşmesi imzalamayın der;

           DERNEK OLARAK BU KONUDA YAKINEN TAKİBİMİZ ALTINDA OLDUĞUNUZU HATIRLATIR

ve ÇALIŞAN EMEKÇİLERE  KARŞI  YAPACAĞINIZ HER TÜR HATALARDA KARŞINIZDA OLACAĞIMIZI

BİLMENİZİ İSTİYORUZ..........

   İSDEMİR DERNEK YÖNETİMİ

 ===========================

YEREL ve ULUSAL BASINDA ÇIKAN HABERLER

İskenderun SES GAZETESİ (30.5.2011)

Çelik-İş Sendikası’nın genel yönetim kurulunda grev kararı alındı...

 Çelik-İş Sendikası ile İskenderun Demirçelik A.Ş. arasında devam eden toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. İSDEMİR'de çalışan 6 bin işçiyi kapsayan 24. dönem toplu iş sözleşmele görüşmelerinin resmi arabulucu aşamasında da anlaşma sağlanamaması üzerine Çelik-İş Sendikası’nın genel yönetim kurulunda grev kararı aldığı açıklandı. Sendika yönetiminin grevin uygulama tarihini 6 gün sonra belirlemesi bekleniyor. Çelik-İş sendikası Genel merkez yönetim kurulu üyesi ve İskenderun Şube Başkanı A. Cengiz Gül, 2011-2012 dönemini kapsayan sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlığın, ücret maddelerini kapsadığını belirtti. 

Grev kararı bakanlığa bildirildi:Öte yandan Çelik-İş Sendikası’nın 30 Mayıs 2011 tarih ve 72 sayılı kararı Ankara 30. Noterliği kanalıyla İSDEMİR A.Ş. Genel Müdürlüğü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Adana Bölge Müdürlüğü’ne bildirildi. Bildirimde, “Payas-Dörtyol/Hatay adresinde kurulu bulunan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Genel Müdürlüğü işyerinde işveren yetkilileri ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde Resmi Arabulucu aşamasında da uzlaşma sağlanamadığı için Genel Yönetim Kurulumuzun 30.05.2011 tarih ve 72 sayılı kararı ile 2822 Sayılı Yasanın 27/2 maddesi uyarınca söz konusu işyeri için grev kararı alınmıştır” ifadesine yer verildi.

====================================

İSDEMİR'de greve doğru   (Ulusal Yayın yapan EVRENSEL GAZETESİ)(6.5.2011)

İSDEMİR'de Hak-iş konfederasyonuna bağlı Çelik iş ile işveren arasındaki sözleşme sürecinin sonuna yaklaşıldı. Yaklaşık 8 aydan beri devam eden sözleşme görüşmelerinde en son işveren ile sendika arasında anlaşma sağlanaması sonucu 29 Mayıs'ta grev kararı alınmıştı.  

 Gelişmeler üzerine Çelik iş sendikası İskenderun şube başkanı ve Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Cengiz Gül yüksek fırınların yanındaki yemekhanede işçilerle bir toplantı düzenledi. İşçilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Gül; işçiler olarak yeterince fedakarlık yaptıklarını fabrikanın artık kar etmeye başladığını ve eğer iyi bir teklif sunulmazsa 20 Haziran ile 1 Temmuz arasında greve gideceklerini ifade etti. 

"TAVİZ VERMEYECEĞİZ" Gül; işverenle görüşmelerin devam ettiğini ve verilecek teklifi işçilerle paylaşıp, düşüncelerini almadan sözleşme imzalamayacağını vurguladı. Sendika olarak yürüttükleri sözleşme sürecinde esas amaçlarının ücretlerin ve sosyal hakların Erdemir'de çalışan işçilerle eşitlenmesi olduğunu belirten Gül Pazartesi günü grev oylaması yapılacağını ve her üniteye sandık konarak çalışanlara grev oylaması yaptıracağını ifade etti. Sendikanın taleplerine karşılık olarak işveren ise önümüzdeki 2 yıl için sıfır zam önerdi. Gül son olarak bu sözleşme döneminde işçilerin haklarını savunma noktasında taviz vermeyeceklerini söyledi ve önümüzdeki dönem genel merkezde olacağı için şube başkanı olarak son imzaladığı sözleşme olabileceğini bundan dolayı da iyi bir sözleşme yapmak istediğini dile getirdi. 

ERDEMİR’LE EŞİTLENSİN: Görüşlerini aldığımız işçiler; sendikanın İSDEMİR'de ki ücretlerin ERDEMİR A.Ş. ile eşitlenmesi talebini yerinde bulduklarını ve bu talebin kabul edilmemesi durumunda greve gidilmesi gerektiğini ifade ettiler. İşçiler toplu iş sözleşmesi sürecinde sendikanın kararları işçilerle birlikte almasını ve her aşamada bilgilendirilmek istediklerini belirttiler. İşçiler ayrıca son dört dönemdir sendikanın grevin uygulanacağı son gün son saate kadar beklediğini ve neticede işverenin önerdiği şartları kabul ederek imzanın atıldığını hatırlatarak "ücretlerimizin Erdemir'le eşitlenmesi için sendikanın önereceği bütün eylemlere hazırız. Fabrikamızın üst üste kar açıkladığı bir dönemde ücretlerimizden 16 ay boyunca % 35  yapıldı.  Her birimizin 15 bin lira civarında kaybı var. Hepimiz borç içinde yüzüyoruz. Onun için bugün yapılacak grev oylamasında % 100 yakın evet çıkacağına eminiz" dediler. 

 SENDİKAYA SORULAR:  

 İSDEMİR’de Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş Sendikası ile işveren arasındaki 24. dönem Toplu İş Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Çelik-İş Sendikasının, sözleşme sürecine ilişkin işçileri bilgilendirmek amacıyla dağıttığı bildiriler, işçilerin kafasındakı soru işaretlerini çoğalttı. Bildiride ilk dikkat çekici nokta işverenin teklifinin yer alması ama sendikanın hiçbir talebinin dağıtılan bildiride bulunmaması. En son görüşmede işveren yüzde 6’lık ve yüzde 4 dörtlük dilimler halinde 2 yılın toplamında yüzde 20 zam önermişti. Ayrıca işveren, işçilerin deneme süresi olan C statüsünün süresini 4 yıldan 8 yıla çıkarmıştı. Buna karşılık Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, yüksek fırınların yanında yaptığı ve yüzlerce işçinin katıldığı toplantıda İSDEMİR ücretlerinin ERDEMİR ile eşitlenmesini talep edeceklerini ifade etmişti. Buna karşılık bildiride “Bu tekliflere İSDEMİR çalışanları adına bir karşı teklif verilmesi gereği dahi duyulmamıştır” ifadesi yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • İŞÇİ EKMEĞİNİN YARISINI VERDİ

  Dikkat çekici bir diğer nokta ise dağıtılan bildiride 30 Haziran 2011’de grevin uygulanacağı ifadesinin yer almasına karşın grev hazırlığıyla ilgili de tek bir cümlenin yer almaması, yaşanan hak gasplarının en önemli nedeni özelleştirmenin savunulması ve işverenin vicdanına seslenmekle yetinilmesi oldu. Bildiride şöyle denildi: “İSDEMİR’in yassı mamul üretimine geçişinin bölge ve ülke ekonomisine katkısının büyük olacağı düşüncesiyle, İSDEMİR’in özelleştirilmesinde Çelik-İş Sendikası büyük bir özveri göstererek ve İSDEMİR çalışanları da adeta ekmeklerinin yarısını vererek, ücretlerinden ve yaşam standartlarından büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır. İSDEMİR’in Ereğli’ye devrinden sonra, eleman alımlarında çalışanların çocuklarına öncelik tanınacağı sözü verilmiş, fakat bu uygulama “başmüdür ve müdürlerin eş ve çocukları” alınarak hayata geçirilmiştir. Çelik-İş Sendikası tüm bu yanlışlara rağmen İSDEMİR’in büyük projelerine engel olmamak adına bu sözlerin tutulmamasını yetkililerin vicdanına bırakarak konuyu büyütmemiştir.” Ayrıca bildiride 2010-2011 yılında kişi başı karlılık, verimlilik ve üretimde Türkiye’nin birincisi olunmasına rağmen ücretlerde ortalarda bile olunmadığı belirtildi.

  Bildiri, “Çelik-İş Sendikası, demokrat, üyesine saygılı bir davranış ortaya koyarak çalışanımızın yüzde 99,99 katılımıyla grev kararı alınmış 30 Haziran 2011 tarihinde de uygulamak üzere grev kararını hayata geçirecektir” ifadeleriyle son buldu.

  NE SAKLIYORLAR MERAK EDİYORUZ

  Görüşüne başvurduğumuz işçiler ise en çok sözleşme sürecinde bilgilendirilmemekten yakındı. İşçiler, “Yöneticilerimiz bize hiçbir şey söylemiyor. İşyeri temsilcileri de bilgilendirilmiyor. Sözleşmede masasında işverenden ne istendiğini onlar da bilmiyor. Sendika yönetim kurulu üyelerine soru sorduğumuzda ‘Ne görüşüldüğü bizde saklı’ diyorlar. Onlar bizim adımıza görüşüyorlarsa niye bizden ne görüşüldüğünü saklıyorlar? Yöneticilerde saklı olanı gerçekten merak ediyoruz” dediler. İşveren tarafından önerilen zam oranın kabul edilmesinin olanaksız olduğunuz söyleyen işçiler deneme statüsü olan C kadrosunun 4 yıldan 8 yıla çıkarılmasının da kabule edilemez olduğunu vurguladılar.

  İşçilerin, bildiride ilan edilen ve 15 Haziran Çarşamba günü 1 No’lu çarşıda yapılacak toplantıda, toplu iş sözleşmesi süreci ve grev hazırlıklarıyla ile ilgili olarak sendika tarafından her yönüyle bilgilendirilmek istediklerini ifade etti.

 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • İskenderun/EVRENSEL

 •  

   

   

   

   

   

   

   İ.D.Ç A.Ş ÇALIŞANLARI YARDIMLAŞMA VAKFI Başkanı Cengiz GÜL

  ve

    YÖNETİM ORGANLARINA SÜRELİ İHTARNAMEDİR‏

   

   

   

  Kimden:

  bayram özarslan (isced2009@hotmail.com)

  Gönderme tarihi:

  13 Ağustos 2009 Perşembe 20:23:11

  Kime:

  Send.Çelik iş İsk.Şb (iskenderun-sb@celik-is.org)

   

  1 ek

   

  VAKIF YÖN...doc (198,8 KB)

                ==================

   

            Sn : İ.D.Ç A.Ş ÇALIŞANLARI YARDIMLAŞMA SANDIĞI VAKFI YÖNETİM-DENETİM

                       ve ONUR Kurul Üyeleri;                                                             İSKENDERUN

   

                       Ek dosya içeriğinde;

   

                       İSDEMİR ÇALIŞAN ve EMEKLİLER DERNEK (İSÇEİD) Yönetimi Adına Dernek Başka

  nımızın;Tüm Vakıf Yönetim Organ üyelerinize  hitaben gönderdiği ihtarnameyi inceleyerek;

  Gereğini yerine getirmeniz ve gelişmelerle ilgili Dernek Yönetimimizi bilgilendirmeniz İHTAR

   ve TEBLİĞ olunur. 
                       İş bu Çelik-İş Sendika Şube Başkanı (Vakıf Başkanı) Cengiz GÜL'ün yasal,Adres ve

   Elektronik E.Mail adresine gönderilmiş Dosya içeriğindeki  3 say falık İHTARNAME nin diğer

   Vakıf Organ Yönetim kurullarına ulaştırımı,Tamamen Sn.Cengiz GÜL'ün sorumluluğu altında

   olup; Çelik-İş Sendika Yasal Faksı 0326 6138598 No'yada Fakslanmıştır.
                  1 Hafta içerisinde Dernek Yönetimimize;Vakıfca herhangi bir  bilgi verilmez 

  ise,Dernek Yönetimimizce  Yapılacak Yerel Basın ve Medya Toplantısı kanalıyla İHTARNAME Ko

  nusu kamu oyuna aktarılacaktır.
                                                                                       İSÇEİD Derneği Yönt.Krl.Ad..

                                                                                                                     Bayram ÖZARSLAN 
                                                                                                                     Dernek Başkanı

   

  Aşağıdaki İHTARNAME ;Üstteki 13.08.2009 Tarihli E-Mail’in  EKİ dir.

   

                                                         ==========================

   

                                                

                               ( İ H T A R N A M E D İ R )                          (6)

   

                DEMİR ÇELİK A.Ş. ÇALIŞANLARI YARDIMLAŞMA SANDIĞI VAKFI

   YÖNETİM-DENETİM ve ONUR KURULU ÜYELERİNİN DİKKATİNE

                Süleymaniye Mah.1.Sok.No:3 /İSKENDERUN  

   

   

          Sn.Vakıf  Organ Yöneticileri;                                                       13/08/2009

   

          8.2.2001 tarih,2001/08 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulunun İ.D.Ç.A.Ş nin devir kararı 10.Madde

  si ve İ.D.Ç.A.Ş Hisse lerinin,31.01.2002 tarihli ERDEMİR T.A.Ş ne devir sözleşmesi 13.Madde,2.Bendi gereği;

  Yalnızca  İ.D.Ç.A.Ş.nin %11 bedelsiz hissesinin çalışanlara dağıtılması amacıyla  kurulması kararlaştırılmış

  olan vakıf’ın ismini  Hisse Sened Tanzim ve Dağıtım Vakfı yerine;İ.D.Ç A.Ş.Çalışanları Yardımlaşma Sandı

  ğı  ismiyle  kurmuş ve şu an bu Vakfın yöneticileri konumunda olup,%11 hisseyi de temsil etmektesiniz.

          İSÇEİD Dernek tüzüğü; Md.3;bend.17 gereği;tüm %11 hisse hissedarlarının haklarını korumayla,Hisse

  darların,hisseden kısa sürede faydalanmaları için yasal girişimleri yapma görev yükümlülüğümüz olması ne

  deniyle; Derneğimiz Aşağıdaki konularda dikkatinizi çekiyor ve Acilen gereğini yapmanızı talep edip,Bekliyor.

         KONULAR :

        1-) Kurulmuş olan Vakıf, ilgili Özelleştirme ve Devir sözleşme gereği sadece %11 bedelsiz hissenin çalışan

  lara dağıtılması amacıy la kurulması ve kurulum işlemlerinin de 4 ay içinde ERDEMİR’ce sonuçlandırılması

  hükmü açıkça var iken,Sendika ağırlıklı  Yöne timinizce Hazırlanıp uygulamaya konmuş Vakıf tüzüğü-Kuru

  luş Senedi-İştirak Hisseleri Yönetmeliği maddeleri ve Vakıf yönetim organlarınızın; kuruluş dan bugüne yap

  tığı tüm uygulamaların da usulsüz; geçersiz olduğu kanaatindeyiz..  

       %11 bedelsiz Hissenin ERDEMİR yönetimince; siz Sendika ağırlıklı yönetimce  hazırlatılmış, İştirak Hisse

  leri Yönetmeliği  içeriğinde yasal olmayan birçok madde olduğu halde,bunu hukuki yönden  inceleyip, düzelt

  tirmeden Vakfa  devir etmesi  biz Dernek Yönetimince  görevi  su istimal ve suç teşkil etmektedir..

       2-) Sendika ağırlıklı yönetimce Kurulan vakfa sadece İ.D.Ç.A.Ş. nin %11 hissesine sahip olanların üye (His

  sedar) olması ve Vakıf Genel kurullarına da sadece bu hisse darların katılımıyla, Hisse ile ilgili kararlar alın

  ması ve de Vakıf yönetim oluşumlarında seçme seçilme hakları kullanması gerekirken, maalesef ;

       a)Vakıf İştirak hisseleri yönetmeliği Md.1’e normal ÜYE (Şu anda İ.D.Ç.de çalışan ve vakıf  sandığına para

   yatıranlar) ile  HAK SAHİBİ (Elinde dağıtılmış %11 Hisse sahibi olup ta emekli olmuşlar) gibi ifadeler kona

  rak ,Vakıf Genel Kurulları Gerçek Hisse Hak sahipleriyle değil, Hissedar olmayan(İ.D.Ç.de çalışan) üye katı

  lımlarıyla yapılmış, hiç bir Vakıf Genel Kuruluna Elinde hisse senedi olanlar çağrılmamış, Dolayısıyla %11

  hisseyle ilgili alınan kararlar,% 11 Gerçek Hissedarlarının katılımıyla  alınmadığından  yasal olmayıp,geçer

  siz konumda olduğu düşüncesindeyiz.     

      b) 01.06.2002 tarihli hisse dağıtımından bu güne geçen 7 yıl içerisinde hisse sahiple rinin %80- 85’e yakını,

  İDÇ.den emekli olmay la,iştirak hisseleri yönetmeliği Md.1 gereği;Üye konumundan ayrılıp hak sahibi konu

  muna düşmüştür. Yapılmış;Vakıf Genel kurul ları da bu %80-85 oranındaki  hissedarın katılımı olmaksızın,

  Hissedar olmayıp, İ.D.Ç.de çalışan,Yardımlaşma sandığı Vakıf üyeleri nin  katılımıyla, %11 hisselerle ilgili ka

  rarlar alınmış ve siz vakıf Yönetimleri seçilmiştir.Bu uygulamalar hem yasal değil hem de uygulayıcı yönetici

  lerin bu güne kadar işlediği bir suçtur düşüncesindeyiz.   

      3-) Vakıf Yönetimince çalışanlara dağıtılacak %11 hisselerin dağıtımı;8.2.2001 Tarihli Ö.Y.Kararınca yapıl

  ması ve bu tarihe göre dağıtılması gerektiği halde, Vakıf kuruluş senedi 25.4.Mad.gereği,Vakıf Yönetiminizin

  28.11.2002 tarih,8 sayılı hatalı almış kararıy la; 1.6.2002 tarihi itibariyle İ.D.Ç.de çalışan (Ki bu çalışanların

   binlercesi Ö.Y.K.kararı sonrası geçen 16 ay içinde işe yeni alınmıştır) Toplam: 6701 kişiye dağıtılması karar

  laştırılmış ve 31.12.2002 tarihinde de Hisse dağıtımı yapılmıştır.

         Bu dağıtım üzerine 8.2.2001 tarihi ile 1.6.2002 tarihi arasında İ.D.Ç.den Emeklilik-Nakil Vb. nedenlerle 

  ayrılmış kişiler % 11 hisseden, 8.2.2001 tarihi itibariyle çalışan olarak gözüktüklerinden, Faydalanmaları ge

  rektiği gerekçesiyle avukatlara Vekalet vere rek 2003 yılı içerisinde yerel mahkemelerde  tespit davaları (Em

  sal teşkil edecek pilot davalar) açmış veUzman Bilirkişi ekiplerinin Mahkemelere sunduğu  raporlarda

  (5-6 Ad.); 8.2.2001 tarihinde tüm çalışanların hisseden faydalanması gerektiğini belirtmesiyle emsal davalar

   (100-200Ad.); 2005 yılı içerisinde tüm davacıların lehine sonuçlanmış,Vakıfca; Tüm Mahkeme  Kararları Yar

  gıtay nezdinde TEMYİZ edilmiş ve 2 yıl sonra 2007/5.Ay da tüm davaların ONAY’ı ve Vakıf itirazlarının RED’

  diyle;Yargıtayca kesinleştirilmiştir.  

   

        %11 hisse dağıtımının 100‘e yakın kesinleşmiş Mahkeme ve Yargıtay kararıyla 8.2. 2001 tarihi itibariyle

  dağıtılması gerektiği açıkça ortaya çıktığı ve kesinleştiği halde;

        Vakıf yönetimi olarak; 2007 yılında  toplanıp Olağan üstü Genel Kurul kararı veya Vakıf Karar defterine mahkeme kararla

  doğrultusunda uygulamaya geçilmesine ve 8.2.2001 sonrası İ.D.Ç.de çalışıp da hisse senedi dağıtılanların

  (alanların)bu hisselerinin iptal edilmesine dair karar alınmaması; Hem yasaya uymama, Hem de Siz Vakıf 

  tüm Yönetimlerinin  görevini açıkça su istimali ve kötü niyetle kullanmasıdır.

        Kesinleşmiş Emsal (pilot) 200’e yakın dava sonucunda;Gerekli kararları almayarak yasal görevinizi yapma

  manızdan (somut suç dan) ötürü;

        Avukatlarca Vakıf aleyhine ayni konuyla ilgili emsal (pilot) davalar da gösterilerek binlerce yeni tespit da

  vası açılmasına(Taşer on-Firma İşçileri de) sebep olmuş ve bu davaların da büyük çoğunluğu şu an itibariyle  ye

  rel mahkemelerce kabulle Yargıtay aşama sında olup,hatta bazıları da onaylanarak kesinleşmiş durumdadır.        

        İsdemir de; şu anda çalışmakta ve hisseyi hak edip de alamamışlardan (Tahminen 200-300 kişi, işimden olu

  rum korkusuyla dava açamamak da.) Emekli olanların yeni yeni dava açılımları da devam etmekte ve ilerde de

  emekliliklerinde devam edecekdir.

        Vakıf Yönetiminizin layıkıyla görev yapmama-su istimal ve yetkiyi kötüye kullanma sonrası açılmış bu bin

  lerce yeni mahkeme sonucu Vakıf Karşıtı Avukatların alacağı mahkeme masrafları ile Vekalet ücretleri topla

  mının birkaç trilyonu (Milyonu) bulacağı kaçınılmaz bir gerçektir.Bu meblağında doğal olarak % 85 i hissedar

  olmayan; İ.D.Ç.de çalışanlarının katılımıyla yapılacak genel Kurullarda onaylatılacak kararlarla,%11 İ.D.Ç His

  se  pay gelirinden karşılanacağı kanaatini taşımakta ve bundan da emin olup; Bunu yaptığınız takdirde de suçla

  rınıza suç ekleyeceğiniz bilinmelidir.

         Mahkemelerde oluşmuş tüm giderler siz vakıf Yönetimlerinin 8.2.2001 tarihli Ö.İ.K. kararını uygulamama

  nız ve 2007 yılında 200’e yakın KESİN’leşmiş Mahkeme kararına; (3-4 kişilik,Uzman Bilirkişilerin 5-6 adet deği

  şik, Ayni tarzdaki RAPOR’larına) rağmen; %11 hissedarlarının katılımıyla Olağan üstü Genel Kurul Yapıp karar almayarak,Mah

  keme kararlarına uymamanızdan ötürü  binlerce kişiye yeni  mahkeme yolunu açmanız dan oluşmuştur.

         İSÇEİD Dernek yönetimi olarak, Kazanılması kesin binlerce bu yeni Davaları açan Avukatlarla,Mahkemele

  ri bitiminde yasal olarak ödenecek Avukat Vekalet ücretlerinin (Trilyonlar tutuyor) Vakıf’ dan tahsilinde; Aca

  ba,Vakıf Yönetiminin, Avukatlarla  bir pay alım gizli anlaşması mı var diye düşünmekte;Bazı üyelerimizin de  kafasında

  bu soru oluşmakta ve biz yöneticilere de  zaman zaman sohbetler de dillendirmektedirler.

         Dernek Yönetimi olarak hiçbir aklıselim kişi ve Yönetim; bu ortamı yaratmaz ve ilerde Vakıf  Hissedarla

  rından biri çıkar  bizden mutlaka bunun hesabını sorar  korkusunu yaşar düşüncesindeyiz, Lakin sizler bunu

  düşünmemiş bulunmaktasınız.

    SONUÇ-NETİCE İ TALEP: Üstte açıkladığımız hususların mevcut Vakıf Yönetim Üyelerinizce değerlendirilip,

   yanlış ve yasal olmayan bu icraatlardan derhal kaçınmayla;

       a) Vakıf Yönetiminizin yasal olmayan kusurlarından oluşmuş ve bundan sonra da oluşacak gözüken (Yeni

  Davalar) tüm vakıf (%11 Hisse) maddi Giderlerinden sorumlu olacağınızın ve ilerde bu meblağların tümünün

   yasal yolla üstünüze gidilerek Siz Vakıf Yönetim üyelerinden Rüc’u  şeklinde tahsil edileceğinin bilinmesi.   

       b) Yasal binlerce kesinleşmiş Mahkeme kararlarına uyarak; Derhal Vakıf yönetimlerinizce, 28.11.2002 ta

  rih, 8 no’ lu kararınızın iptalle,yeni bir karar alıp,8.2.2001 tarihi itibariyle İSDEMİR de çalışanların (Firma-Ta

  şeron dahil) tespitiyle; %11Hissenin dağıtımı; 8.2.2001 tarihi sonrası yeni çalışmaya başlayanlara verilmiş,ge

  çersiz Hisselerin ise iptalle,bunlara mahkeme ve Vakıf kararlarını belirtir tebligat çıkarılmasına  karar alın

  ması.

       c) % 11 Tüm Hissedarların; Hissedar üye olarak Vakfın doğal üyesi olduğuna ve Hisse ile ilgili alınacak

  tüm kararlara katılımları ve Vakıf Yönetimine seçme seçilme hakları olduğu ve de  Hisse ile ilgili Vakıf Ge

  nel Kurullarına Hissedar olmayanların katılamaya cağına dair yasal düzenleme yapımının acilen sağlanması,

  Sağlanmadığı takdirde üye hissedarlar adına tüzük değişikliği ile ilgili  İskenderun Asliye Hukuk Mahkeme

  sinde dava açılacağının bilinmesi.

      d) Üstteki uyarılara rağmen yasal süre (1 Ay) içerisinde vakıf yönetiminizde hatalarla ilgili herhangi bir dü

  zelme görülmez  ise; Başta Hissedar Dernek Başkanı ben olmak üzere,Tüm hissedar üyelerimiz;Aleyhlerimi

  ze işlediğiniz Subut suçlardan ötürü topluca ; Hakkınızda suç duyurusunda bulunmak üzere C.Savcılığı nez

  dinde girişimler de bulunulacağı ihtar ve tebliğ olunur.                                                                                                                                                         Bayram ÖZARSLAN

                                                                                                                                                        İSÇEİD Dernek Başkanı

                                                                    ========================                                                                                  

   

                                                            DERNEK YÖNETİMİMİZİN                         (5)

   

                          ÇELİK-İŞ SENDİKA YÖNETİMİNE GÖNDERDİĞİ SON UYARI YAZISI   28.05.2009

   

  Konu:  Çelik-İş Yönetiminin Son Kez Uyarılması  Hk.

   

   Sayın : Çelik-İş Sendikası Sendikası İskenderun Şube Yönetim kurul Üyeleri;

   

             İSÇEİD Derneğimizin Kuruluşundan bu güne Yönetim olarak sizlerle hep-iyi-dostane diyaloglar kurmaya çalıştık ve buna  hala devam etmekteyiz.

             İskenderun Sendika  Yönetim Kurulunuz ise;

            Başkanınız Cengiz GÜL bey başta olmak üzere  bizleri hiç ama hiç nazari itibar’a almayıp,düşüncelerimize ve haklı taleplerimize  hiç bir ilgi-değer göstermedi.

            Dernek yönetimi olarak Sizlere ve  Genel Başkanınız Sn.Feridun TANKUT'a da daha evvel gönderdiğimiz  yazılarda belirttiğimiz gibi;

            Siz İskenderun Çelik-İş Yönetiminden  Derneğimiz İSÇEİD  adına hiçbir maddi talepte (Bir toplu iğne bile) bulunma maktayız;

            Lakin siz Yöneticilere; 25-30 yıl (Bu günün parasıyla Ayda brüt 1 yövmiye: 70-80TL;Yılda: 800-1000TL ve 25-30 Yılda da:25-30 bin”milyar”TL) sendika Aidatı adı altında milyarlarca TL.ödeyen,

           Başta biz yöneticiler, İDÇ.Emeklileri ve de şu anda İSDEMİR’de çalışanlar için bazı haklı taleplerde (LOKAL Bina sı) bulunmak en doğal hakkımız ve bunları da ileriki günlerde, Dernek olarak size karşı vereceğimiz,her geçen gün ar tacak haklı yasal mücadelelerle ve Tüm emeklilerimizin vereceği güç-birliktelik ve Beraberlikle,Sizler den bir vesiley le,yasal olarak veya mecbur kalmanızdan ötürü alacağımızdan eminiz ve de alacağımızı da, siz Sendika yöneticileri, İsdemir’ liler ve  İskenderun  kamuoyu da  görecektir.

           Dernek Yönetimi olarak,Üyelerimiz için olan taleplerimizin zorluk çıkarılma dan yerine getirilmesini ve bundan doğacak Sendikal ve ilerde de siyasal olumlu artıların da tamamen siz Sendika yöneticilerine  ait olmasını istediğimizin bilinmesini tekrar ediyoruz.

           Lütfedip; Büyüklük kompleksini bırakarak,Dernek Yönetimimizle  iyi diyaloğlar kurmanız gerektiği hususu nu, Son kez uyarıyor ve de bunu aklı selim  düşünmenizi  istiyoruz.

           Bu yazımız sonrası tutum değişiminizi görmez isek;

           Tüm İskenderun ve Bölge kamuoyu nezdinde, Haklı taleplerimiz için sesimizi  yükselteceğimizin bilinmesini ve  bundan en büyük zararında başta Çelik-İş Sendikası ve siz yöneticilerin göreceğinin  bilinmesi, hususunda son kez uyarılmaktasınız.

           İş bu son uyarımızı değerlendirmenizi ve bizlere olumlu-olumsuz yanıt vermenizi istiyoruz.

          İyi bir diyalog gerçekleştirme hususunu;

          Son kez Saygı ve Sevgilerle uyarıyor ve de bekliyoruz.               

                                                                                                                                   Bayram ÖZARSLAN

                                                                                                                              İSÇEİD Yönt.Krl.Ad.Başk.

   

  NOT : İş bu Yazı öncesi İyi diyalog talep yazıları Çelik-İş Genel Başkanı Feridun

               TANKUT ve Hak-İş Genel Başkanı Salim USLU Beylere de gönderilmiştir

   ===================

   Çelik - İş_ Sendikası Genel Başkanı’na/ANKARA    (4)

   

                  Sn.Başkan,Feridun TANKUT Bey;                                             23/05/2009

   

                Aşağıda bilginize sunduğumuz  14/04/2009 tarihli Dernek Kuruluş ilk bildirgemizi ve 15/05/2009 tarihli Derneğimizin Çelik-İş ve İsdemir Yönetimi ile ilgili 2.nci bildirisini incelediğinizde açıkça görüleceği gibi;

   

               Dernek Yöneticilerimizin sizlere karşı herhangi bir husumeti bulunmamakta ve sizlerden  Derneğimize en küçük bir maddi  katkı Vb. bir  talebi de  bulunmamakta ve de ileride de  bulunmayacağı açıkça bilinmelidir.

   

                Bizler Dernek yönetimi olarak derneğin tüzel kişiliği için değil; Yasal olarak temsil ettiğimiz İSDEMİR camiası (Çalışan-Emekliler) için, Demirbaşı başında bulunduğunuz Çelik- İş sendikasına ait olmak üzere LOKAL binası talebimizi tekrar ediyor ve Olumlu veya olumsuz yanıtınızı e-mail le veya telefonla geciktirmeden bildirmenizi bekliyoruz,

   

                Yanıtınız olumsuz olursa, Kendi imkanlarımızla  veya bölgedeki diğer  kurumlardan lokal binası temin etme  cihetine giderek,bunu gerçekleştirmeye çalışacağımızı belirtirken;                         

   

                 İskenderun Şube Yönetiminizin, Kuruluşumuzdan bu güne; Derneğimize hiçbir sıcak yaklaşımının olmadığını belirtir, Sizlerden de  alaka görmez isek, istemeyerekte olsa Çelik-İş sendikasına karşı Çalışan ve Emeklilerimizin  maddi-manevi yasal haklarının alınması hususunda girişimlerle sesimizi yükselteceğimizin ve bununda Kamuoyunda no hoş olacağının  bilinmesini ve gereğini  bilginize sunarım. 

   

                                                                                                                                Bayram ÖZARSLAN 

                                                                       İSÇEİD Yönt.Krl.Ad.Başk.

  Ekleri : A) 1 Ad.14.04.2009 Tarihli Dernek Kuruluş Bildirgemiz.

                B) 1 Ad.15.05.2009 Tarihli Çelik-İş Şube Bşk. gönderilen Yazı.

   ==================

                        HAK-İŞ GENEL BAŞKANI’NA / ANKARA                                                 (3)

           

                 Sn. Genel Başkan; Salim USLU;                                                      23.05.2009

   

           Ek dosyada Çelik-İş Başkanı ve Genel Sekreteriniz Sn.Feridun TANKUT bey'e hitaben gönderdiğimiz bilgilendirme ve talepler bulunmaktadır.


           Lütfen Dosyayı açarak değerlendirip,Genel Başkan olarak Feridun TANKUT Bey'i uyarmanız ve bilgilendirilmemizin sağlanmasını rica ediyorum.
           Saygılarımla;                                                          

   

                                                                                                                                                   Bayram ÖZARSLAN 

   

                                                                                   İSÇEİD Yönt.Krl.Ad.Başk

  Ekleri:A) 1 Ad.23.05.2009 Tarihli Sn.Genl.Sekrt. ve Çelik-İş

                  Genl.Bşk.Feridun TANKUT’a Gönderilen Yazımız,

              B) 1 Ad.14.04.2009 Tarihli Dernek Kuruluş Bildirgemiz.

              C) 1 Ad.15.05.2009 Tarihli Çelik-İş Şube Bşk. gönderilen Yazı.

   

                                                    ===================

  DERNEĞİMİZİN ÇELİK-İŞ ve İSDEMİR YÖNETİMİ  ile

                       İLGİLİ  DUYURUSUDUR                           (2)

   

              Sayın; Basın,                                                                                                                 15.05.2009

             Değerli; İSDEMİR Çalışan ve Emeklileri,  

             Sevgili; İskenderun Halkı ;

   

           İsdemir Çalışan ve Emekliler Derneğimizin ilk kuruluş bildirgesinde belirtildiği gibi,

   

           En büyük amaçlarımızdan biri,Bölgemizde 8-10 bin, Aileleriyle birlikte ise 20-25 bini bulan

   İSDEMİR mensuplarının, Aralarındaki iletişim kopukluğu giderip,İyi-Kötü günlerde  bir araya

  gelme- Dertleşme-Dayanışma içerisinde olma ve Hizmet alma ortamını sağlayacak  çok önemli ve

  Acil gereksinim duyulan şey;

   

          İskenderun un Merkezi yerinde, Bölgemizin En büyük Entegre tesisi İSDEMİR e yakışır,Geniş

  bir LOKAL binasının; Demirbaşı (Tapusu) Çelik-İş Sendikası veya İSDEMİR Yönetimi ne ait olmak

  üzere alınmasıdır.

   

           Sayın Basın;

   

           Bu lokal binasını Demirbaş olarak alma, İçini döşeme ve Tören düzenleyip  açma ile  İSDEMİR

  camiasına maliyetine hizmet sunma, İşletme  görevini yapma-yaptırmada;

   

           Bölgemizdeki  8 ile 10 bin civarındaki emeklinin çalışırken maaşından, 25-30 yıl süreyle üyelik

  aidatı adı altında ayda 1 brüt yevmiye kesen (Kişi başı Bugünün değeriyle 20-25 bin TL), ve de  Ayrıca

  22 yıldan  bu güne şu anki sendikal makamda yönetici olarak kalmalarına  neden olmuş, öncelikle iş

  arkadaşı ve Ağabeyleri olan biz  Emeklilere sağlamak ÇELİK-İŞ Sendika Yönetiminin bir Vefa-Vicdani

  borcu ve  5-6 bin Çalışanına da yasal bir görevidir  derken;

   

           Lokal’in işletim görevini üstlenmek istemezler ise, Bu konuda Dernek Yönetimi olarak Her türlü

  katkıya hazır olduğumuzu da taahhüt ediyor ve ÇELİK-İŞ Sendika  Yönetiminden;  

   

          İSDEMİR Yönetim Yetkilileriyle de görüşmeler yaparak, Geciktirilmeden bu konudaki Girişimleri-

  Adımları 5-6 bin Çalışan ve 8-10 bin  Emekli adına merakla bekliyor ve Takip ediyoruz.

   

          Konuyu tüm İSDEMİR Camia ve İskenderun halkına saygıyla sunarken, İsdemirlilerin Her hal ve or

  tamda bu hususu  gündeme getirmelerini ve Desteklerini bekler Saygılar sunarız.                                                                                   

   

             İsmail BABA                                 Nurullah  ER                                              Bayram ÖZARSLAN

   

                Sayman                                         Sekreter                                                   Yönetim Kurul Başkanı

   

   

  ============================

   

                  

  (İSÇEİD’İN İLK BASIN TOPLANTISIDIR)

                                                                                                     14/04/2009

   

            Sn.Basın mensupları; Davetimiz üzerine Kısa adı İSÇEİD olan İSDEMİR ÇALIŞAN ve EMEKLİLER YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’ nin ilk basın toplantısına katılımınızdan ötürü ;hepinize  teşekkür ederiz.

          Değerli İskenderun halkı ; Sevgili İSDEMİR  Çalışan-Emekli ve 1.derece yakınları;

          Gördüğünüz biz Dernek Kurucu Yönetimi olarak 25-30 yıl İSDEMİRDE Çalışıp emekli olmuş kişileriz. Ben, Bayram ÖZARSLAN İSDEMİR  Haddehaneler Müdürlüğünde 27 yıl  çalışarak 2004 yılında emekli oldum. Aradan geçen 5 yılda da  yavaş - yavaş emekliliğe alışmaya çalıştım ve  çalışıyorum.

          Bu geçen süre içerisinde İSDEMİR  Emeklilerinin birbirleriyle ve çalışanlarla zaman-zaman bir araya gelebilecekleri mekan (Lokal Vb.) olmamasından aralarındaki  İLETİŞİM’in  tamamen koptuğunu,

          Hastalık-Maddi sıkıntıya düşme Vb. İyi-Kötü günlerde,Yıllarca İSDEMİR de kader birliği ettiği iş arkadaşlarını yanında görememeden üzüntülü ve kendilerini sahipsiz hissettiklerini açıkça gözlemledim.

          Sayın basın; Sadece İskenderun ve çevre beldelerde İSDEMİR den emekli en azından 6 ile 8 bin kişi bulunmak ta, Eş ve Çocuklarıyla  miktar 15-20 bine ulaşmaktadır.

          Emeklilerimizin hepsi 25-30 yıllık İSDEMİR de çalışmaları esnasında ÇELİK-İŞ SENDİKASI’ nın üyeleriydiler ve sendikalarına bu günün değeriyle aylık :70-80 TL. ; Yıllık: 800-1000 TL.;  25-30 Yılda da en az   20-30 bin TL. ; olan Tavandan Sendika aidatı ödemiş,5 bin’e yakın  çalışan da hala ödemektedir.

          Emeklilerimizce ödenmiş bu büyük aidat ve Çalışanlarında hala ödemekte olduğu tavanda sendika  aidatı  nedeniyle;Doğal olarak  Emekli ve çalışanlara  öncelikle ÇELİK-İŞ SENDİKA Yönetiminin Sahip çıkması gerektiği düşüncesindeyiz.

          Dernek olarak ÇELİK-İŞ Sendika yönetiminden Çalışan ve Emeklilerin Yoğun şekilde yaşadığı  İskenderun ve Osmaniye de büyük; Dörtyol ve Belen  de ise orta ölçüde mülkiyeti ÇELİK-İŞ Sendika Demirbaşına kayıtlı olmak üzere Lokal  mekanları satın almalarını ve çalışan ile emeklilerin burada bir araya gelmelerinin-Kaynaşmalarının-Dertleşmelerinin ve de maliyeti çok ucuz hizmet almalarının sağlanmasını talep ediyor ve de istenirse bu lokallerin Sendikadan uzun süreli kirayla işletimini Dernek olarak almaya hazır olduğumuzu  ÇELİK-İŞ Sendika yönetimine açıkça  beyan ve taahhüt ediyoruz.

          Bölgemiz Belediyelerine Dernek üyelerimiz için Lokal Vb. talep de bulunursak bizlere yardımcı olup olamayacaklarını sorduğumuzda  öncelikle İSDEMİR ve Sendikaya müracaat etmemizde sonuç alamaz isek; Yardım ve katkılara hazır olduklarını belirtikleri için  Başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

         Sn.Basın; Buradan İSDEMİR Emeklilerine ve ileride emekli olup aramıza katılacak Çalışanlarımıza  da seslenmek istiyoruz.

         Sevgili  Çalışan ve Emekli kardeşlerimiz; Uzun zamandır ihtiyaç ve eksikliği hissedilen,  Kurularak görev yapması beklenen İSDEMİR ÇALIŞAN ve EMEKLİLER YARDIMLAŞMA DERNEĞİ/İSÇEİD 9.3.2009 tarihi itibariyle kurulmuş; ilk Kuruluş Amaç bildirgesini de  27.03.2009 tarihinde İSDEMİR Yönetimine; ÇELİK-İŞ SENDİKA Yönetimine ve de  İskenderun da ki tüm Medya-Basın ve Aylık Dergilerine E.Mail le duyurmuştur.

        Kuruluşumuzun, öncelikle Yakın ilişkiler içinde olmak istediğimiz   İSDEMİR (OYAK) ve ÇELİK-İŞ Yönetimlerince  duyulunca doğal olarak tebrik edilmesini  bekledik; lakin  maalesef  bu gerçekleşmedi.
   

   

        Dernek Yönetimi olarak bizler yine diyoruz ki Değerli İsdemir Çalışan ve Emeklileri artık dertlerinizi dinleyecek,sorunlarınıza çözüm bulacak,Haklarınızı gasp eden olursa, Edenden geri alacak; Resmi-Tüzel konumu olan Derneğiniz İSÇEİD  her ortam ve zamanda yanınızda olma sözü vermekte ve de  her zaman yanınızda olacaktır..                                                            

       Sn Basın; İSDEMİR Yönetimince, Fabrikada çalışanlar üzerinde  baskılar  yapıldığını; Çalışanların sözlü beyanıyla duymaktayız.Bunlara inanmak istemiyoruz,Çünkü emek en yüce değerdir. İSDEMİR de  bu tarz bir uygulama mevcut ise İŞVEREN ‘in  bu duruma derhal son vermesini istiyor ve  bekliyoruz.

       İSDEMİR Yönetimince Fabrikaya Eleman alımında da istenen vasıfları taşıdığı takdirde 25-30 yıl  İ.D.Ç de tertemiz sicille çalışarak emekli olmuşların çocuklarına öncelikler verilmesi ve Fabrikadan çeşitli gerekçelerle ihtiyaç fazlası eleman  çıkarımında da eşit ve adil davranılmasını istiyoruz, bunun da yakın takipçisi  olacağız.

      Sn Basın; Dernek yönetimi, Üyeleriyle birlikte kısa bir süre sonra ÇELİK-İŞ SENDİKA ve İSDEMİR FABRİKA Yönetimini Ziyaret edecektir. Kendilerine sizlerin huzurunda Çalışan ve  Emeklilerle ilgili derneğimiz İSÇEİD’in görüş ve taleplerini sunacak ve de bu taleplerimize kendilerinin de yaklaşımları sizlerin huzurunda  sözlü beyanlarıyla  apaçık görülecektir. Dernek yönetimi olarak  bu taleplerimize; Yaklaşımlarına göre bizlerde kendilerine karşı ilerdeki   tavırlarımızı tüm üyelerimizin menfaatlerine uygun belirleyeceğiz.

   

      Dernek yönetimimizin  ana amacı bölgemizdeki tüm  kurum-kuruluşlarla iyi ve sağlıklı bir diyalog dur.

      -Artık İsdemir Çalışan-Emekli ve 1.derece yakınlarına haksızlık yapanlar karşılarında üyeleriyle bütünleşmiş bir şekilde Derneğimizin insan gücünü görecek; Siz basın bunu gözlemleyecek ve Üyelerimiz için yaptığımız  mücadeleyle  alacağımız hakları görünce de bunu   takdirle karşılayacağınıza inanıyor, ve sözünü de veriyoruz.

     -Sn. Basın;Değerli İskenderun Halkı ve Sevgili İSDEMİR Mensupları ile 1.derece yakınları;

                 İSÇEİD Derneğimizin  Kuruluş Ana Amaçlarının özeti  şunlardır :

     1-) İsdemir Emeklilerinin bilgi kayıtlarını (Adres Vb.) büro da tespitle; mevcut durumları ve istenildiğin de arandığında İsdemir arkadaşlarının bu bilgilere bürodan ulaşarak, İSDEMİR lilerin Aralarında birbirleriyle kolayca irtibat kurmalarını sağlamak.

    2-) İsdemir Mensuplarının daha iyi ve sağlıklı  bir yaşam seviyesine erişmesi için, öncelikle yol gösterme ve Başta İ.D.Ç. yönetim ve Yetkili Sendika olmak üzere, bölgemizdeki  tüm Kurum-Kuruluş ve Teşekküllerle sağlıklı istişareler sağlayarak,Temin edilebilecek maddi-manevi  yardım ve  İş imkanlarını isteyen İ.D.Ç mensup ve 1.derece yakınlarına sunmak.

    3-) İsdemir mensuplarını ünite-ünite ve toplu olarak bir araya getirerek; Geçmiş zamanla aralarında oluşmuş iletişim kopukluğunu önleyip; Olması gereken Ekonomik - Sosyal ve Kültürel dayanışmayı (25-30 Yıllık) tekrar canlandırma ve yaşatmayı sağlamak.

   4-) Derneğimizce temin edilecek maddi imkanlar ölçüsünde üye ve 1. derece yakınlarının özel günlerine (Nişan -Düğün-Vefat Vb) maddi ve manevi yardım ile, Ekonomik durumu iyi olmayıp çocukları okuyanlara ders Araç - Gereci ve Gerektiğinde de imkanlar ölçüsünde burslar  verme veya verdirme.

   5-) Dernek Üyelerinden ehli bir Ekip kurup, Araştırmalar la; Başta Kuru Erzak olmak üzere Gıda-Temizlik maddelerini ve de Kışlık kaliteli kömür Vb.leri Aracısız,Direk üreticiden uygun taksitlerle sağlayıp, Bunları  piyasa fiyatlarının çok altında Dernek  üyelerine yansıtarak ;Bütçelerine Maddi katkı yansımasını  sağlamak.

   6-) İsdemir Fabrikasına ve Çelik İş yönetimi ile tüm İSDEMİR  Mensuplarına yakışır,Şehir Merkezi yerlerinde Lokal’ler  açarak temiz ve Huzurlu bir ortamda  Üye ve yakınlarının bir araya gelme-dertleşme-muhabbet-günlük gazete okuma-Tv.seyretme Vb hoşça vakit geçirmelerini ve Üyelerden talep geldiğinde de çok uygun fiyatla Yemek –Tıraş-Terzi  Vb. hizmetleri sunmak.

   7-) Üyelerin her türlü yasal haklarını 3.kişilerin gasp ve su istimal etmelerini önleme ile tüm  haklarını alıp üyeye tekrar iade için Dernek üyelerinden oluşacak Hukuk birimleri kurup, Hızlı çalışmalarla; üyelere yasal hakları ve izleyecekleri yollarla ilgili sağlıklı-yeterli bilgiler verme ve Açılmış davalarını yakın en  takip etme.

   8-) İsdemir’in özelleştirimi sonrası %11’lik hisse senedi alan ve yine 8.2.2001 tarihi itibariyle İ.D.Ç de bordrolu çalışıp da hisse senedi alması gerekirken alamayıp mahkemelik olan üyelerimizin;Bu hisselerden (yaşamlarında) faydalanma ve tüm yasal haklarının da kısa sürede alınmasıyla ilgili sendika Yönetiminde bulunan  Vakıfla ve Açılmış Davaları  yürüten  Hukuk Bürolarıyla sağlıklı   istişarelerde bulunarak mahkemeleri  sonuçlandırmak.

   9-) Bölgedeki her mahalle-belde ve köyde Derneğimiz üyesi faal en az 2 arkadaş  görevlendirilerek, bu arkadaşlara mahal lerindeki Dernek üyesi İsdemir mensuplarının İsim-Adres ve  Mevcut durum bilgileri verilerek,üyelerimiz arasında Dayanışma, Üyenin takip ve dernekten taleplerinin ;Derneğe anında ulaşması ve de Derneğimizce  zaman-zaman hazırlanacak muhtelif duyuruların,Bu görevliler kanalıyla anında üyelere ulaştırılması sonucu tüm üyelerimizle bölgede birlik-dayanışma ve güç birliğini anında sağlayarak, Toplumsal haklı taleplerimizin 3.kişilerden kolaylıkla  alınmasını sağlamak.

  10-)İDÇ.Ağır Hizmet Primini; Geçmiş’e yönelik 1975 yılı itibariyle çözme ile   Emekli maaşlarına %25 Zammı ve  Toplu olarak 10-15 bin TL.nin mahkemeler yoluyla alınarak üyelerimizin eline geçmesini ve de eski çalışanlarımızın  da emekliliklerinde  bundan faydalanmasını  gerçekleştirmeye çalışma.         

  11-)Eski Emeklilerimize 2003 ve 2007 yıllarında eksik uygulanan o günün parasıyla 50-100 TL. Maaş artış davasını en kısa sürede bitirerek, Emekli üyelerimizin maaşlarına 100-200 TL. artış ve 3 ile 7 yıllık eksik ödemeden  ötürü biriken 2-5 Aylık tutarındaki meblağın  Emekli üyelerimizin eline geçmesini sağlamak.

  12-)Üyelerimizin kullandığı Maaş kartı hariç Bankaların Bankamatik Kartı Yıllık Aidat ve Telekom  Aylık Sabit telefon Ücret iptalini gerçekleştirmeye; kesilmişlerinde geri iadesini sağlamaya çalışmak.

  13-)KEY ”Konut Edindirme Yardımı” mağduru üyelerimizin KEY ana para + Nema ve olması gereken gerçek yasal gerçek nemaların alınması için uğraşma ve gerektiğinde dava açarak 3 ile 5 bin TL. lik eksik hesaplanan Nemayı  almak.

  14-)Üyelerimizin S.G.K (Sigorta-Emekli Sandığı); Maaş Bankaları ve Resmi Dairelerle ilgili muhtelif işlemlerini İnternet ortamında  Dernek Bürosunda yaparak bunları ücretsiz - üyelerimiz menfaatine sunmak ve kısa sürede sonuçlandırmak.

       Sn.Basın ; ilk basın toplantımızda Kamuoyuna Arz edeceğimiz   hususların özeti  kısaca  bunlardır.

       Dernek yönetimi olarak öncelikle İSDEMİR ÇALIŞAN-EMEKLİ ve Yakınlarına;  Müracaatları  ve ihtiyaç duymaları  halinde ise  bölgedeki diğer kuruluşlardan emeklilere de  yardımcı olunacağını belirtir,   

       Yapacağımız etkinliklere  katılımınızı ve Kamuoyuna haklı talep ve sesimizi duyurmanızı bekliyor;

       Katılımcılar dahil Hepinize;Kurucu ve Yöneticiler olarak  Teşekkür ve Saygılar sunuyoruz.                           

  Halil DEMİREL       Nurullah ER         İsmail BABA          Hasan GÖZÜAÇIK          Bayram ÖZARSLAN

   

  Yönt. Krl.Üyesi         Genel Sekreter        Sayman               Yönt.Krl.2.Başkanı         Yönetim Kurul Başkanı

  Çelikhane Emk.        Kok.Emeklisi       Hadd.Emeklisi    Korm-Yük.Fırın.Emk.      Stk.Kont-Hadd.Emekli

   

   Devamı için Tıklayın......

  Ana Sayfa  |  Sıkça Sorulan Sorular  |  İletişim
  ____________________________________________________________________________________________________________________
  Copyright 2010 İSÇEİD. Her Hakkı Saklıdır.

  Desing By Ertaş Web